I denne ‘TÆT PÅ-runde’ har vi fokus på systemstress.

I efteråret 2025 kommer Muskelsvindfonden til dit nærområde med en foredragsturné, der er skræddersyet til dig, som lever med muskelsvind/ALS eller dig, som har en pårørende med Muskelsvind/ALS.

Viden, redskaber og en hyggelig aften

Når du deltager, får du mere end bare en inspirerende aften. Du får viden om og indsigt i de udfordringer, der følger med din diagnose, og samtidig får du mulighed for at reflektere over din situation i en tryg og støttende ramme. Vi søger også for, at du kan møde andre i samme situation, så der er mulighed for at dele erfaringer, få nye perspektiver og skabe nye relationer.

Vælg by og tilmeld dig her

TÆT PÅ: Systemstress

Karin B Nissen, privat socialrådgiver, underviser, foredragsholder, forfatter. "Mange borgere og deres pårørende udvikler belastningsreaktioner som følge af langvarig, kompleks og konfliktfyldt sagsbehandling. De udvikler symptomer på systemstress. Det kaldes systemstress, fordi det er i mødet med systemet, at symptomerne opstår. Systemstress kan komme til udtryk på mange måder. Hjertebanken, svedige håndflader, kvalme forud, under og efter møder med kommunen. Søvnløshed, ændrede spisevaner og selvmedicinering. Angst for at åbne e-boks, når der er brev fra kommunen. For blot at nævne nogle få.

Jeg har udviklet en tilgang til at arbejde med systemstress, som jeg anvender i mit arbejde som privat socialrådgiver. I tilgangen arbejder de berørte borgere og deres pårørende sammen med mig i en vekselvirkning mellem viden om systemets krav til dem, deres reaktioner på disse krav, samt de indre og ydre ressourcer, der er til rådighed for dem i sagsbehandlingen.

Tilgangen danner grundlag for et foredrag om systemstress, hvor jeg introducerer begrebet systemstress, afdækker grunde til at systemstress opstår, og giver redskaber til håndtering af systemstress. Foredraget slutter med 5 gode råd til de, der har en sag, der bliver behandlet i kommunen. Herefter faciliterer jeg fælles refleksioner og udveksling af erfaringer."

Vi kommer til dig

Vi ved, hvor vigtigt det er at kunne deltage i lokale arrangementer uden at skulle rejse langt, og derfor besøger vi en lang række byer. Vi har naturligvis fundet steder med høj tilgængelighed, så alle kan være med. Vi glæder os til at komme til en by i nærheden af dig.

Vælg by og tilmeld dig her
  • Aalborg

    Den 2. oktober 2025 ❤ Lejbjergcentret, Sonjavej 2, 9000 Aalborg

    Læs mere
  • Aarhus

    Den 7. oktober 2025 ❤ Muskelsvindfonden, Kongsvang Allé 23, 8000 Aarhus C

    Læs mere
  • Næstved

    Den 13. november 2025 ❤ Holmegaardhallen, Glasværksvej 1, 4684 Holmegaard

    Læs mere
  • Odense

    Den 27. november ❤ Adresse: Syddansk Universitet, Moseskovej 59, 5230 Odense M., LOKALE U151

    Læs mere
  • Foråret 2026

    Nye byer meldes ud senere på året ❤

Find svar på dine spørgsmål

Hvad er ALS?

Find videoer, podcasts og artikler om ALS

Find det her

Nye perspektiver

Besøg vores journalistiske site

Læs, lyt eller se