Støtte til studierejser i udlandet
Studierejselegatet, også kaldet Kejsers legat, giver unge med muskelsvind mulighed for at tage på studieophold i udlandet. Mange oplever ekstra udgifter til f.eks. fysioterapi, træning og leveomkostninger, og her kan legatet være forskellen mellem drøm og virkelighed.
Et eksempel er Louise Druedahl, som i 2020 rejste til Harvard Medical School i USA. En oplevelse, hun selv beskriver som “måske mit livs rejse”.
Legatet er en testamentarisk gave fra Jørgen Kejser og har til formål at støtte studierejser og uddannelsesrelaterede aktiviteter for personer med tilknytning til Muskelsvindfonden.
Det uddeles hvert år den 15. december, på Jørgen Kejsers fødselsdag.
Legatet er målrettet medlemmer af Muskelsvindfonden, der er stort medlem, har en neuromuskulær diagnose og ønsker at styrke deres uddannelse gennem studierejser, kursusophold eller andre relevante aktiviteter. Man kan søge op til 50.000 kr.
Kriterier for tildeling
Ansøgningen vurderes ud fra:
-
Formålet skal være direkte relateret til studierejser eller uddannelsesaktiviteter
-
Projektets potentiale til at skabe varige faglige resultater
-
Støtte gives til ekstraudgifter relateret til diagnosen, f.eks. hjælp, fysioterapi, forhøjede huslejeudgifter eller transport
-
Ansøgningen skal indeholde en klar plan og detaljeret budget
-
Man kan kun modtage støtte én gang
Ansøgningsfristen er den 1. november hvert år. Ansøgninger indsendt efter ansøgningsdato vil ikke blive taget i betragtning for det pågældende år.
Søg støtte