Om begivenheden

Deltager gebyr

Deltager: 600 kr. / Pårørende: 200 kr.

Start tidspunkt

kl. 15.00

Slut tidspunkt

kl. 13.00

Lokation

Musholm Ferie - Sport - Konference

Kontakt

Kontaktperson

Lene Lebech

Medlemskaber

Stort medlemskab af Muskelsvindfonden

Så er programmet på plads!

Arbejdsgruppen har endnu engang sammensat et spænende program, med plads til både at blive klogere og tid til at møde andre – både deltagere med IBM og andre ægtefæller/ledsagere.

Bliv klogere på processen omkring ansøgning af handicapbil. Mød Lone Bech Christensen fra RehabilliteringsCenter for Muskelsvind som kan bidrage med viden om livet med IBM. Men først og fremmest – få tid til at snakke med andre i samme situation i hyggelige rammer på Musholm Ferie – Sport – Konference v. Korsør.

Se programmet her: Program nov. 2025 – Musholm

Vil du vide mere om priser, opholdet på Musholm mv. Så kan du læse mere her: Praktisk info – Muskelsvindfonden

Diagnosenetværkenes formål

At danne netværk mellem mennesker med en bestemt diagnose kan fjerne følelsen af at være Palle alene i verden og vi deler vores hverdag. Både udfordring og glæder. Samtidig bidrager møderne til at udbrede viden om diagnosen samt muligheder for at få hjælp. 

Vi deler erfaringer via temadage, weekendkurser mm., samt har forskellige fællesskaber på sociale medier.

Du kan læse mere om IBM netværket her: IBM / Myositternes Netværk – Muskelsvindfonden

Og du kan finde IBM netværkets egen Facebookgruppe: IBM / Myositterne i Muskelsvindfonden | Facebook

Tilmelding