Om begivenheden

Deltager gebyr

Stort medlemskab til Muskelsvindfonden

Start tidspunkt

16:00

Slut tidspunkt

18.00

Lokation

Online via Zoom

Kontakt

Kontaktperson

Heidi Hoelgård Sunesen

Medlemskaber

Stort medlemsskab

Bliv en del af gruppen
Er du gift eller kæreste med en person med ALS? Har du brug for at tale med andre i samme situation? Så er disse gruppe for dig.

Formål med møderne
I gruppen tager vi udgangspunkt i dig som pårørende, og de udfordringer der kan opstå, når ALS bliver en del af hverdagen.
En hverdag, hvor du konstant må være omstillingsparat, da nye symptomer betyder nye behov og dermed forandringer og tilpasninger i jeres liv og parforhold.
Du er ikke alene. Du bliver set og mødt, vi pakker ikke tingene ind, men åbner op for de svære og vigtige samtaler.
Du behøver ikke at forklare dig, for de andre forstår dig – de ved, hvordan ALS forandrer hverdagen og livet.

Praktisk info om gruppens møder
Åben gruppe, som tager imod nye medlemmer
Gruppen mødes 4 gange årligt via Zoom
Møderne finder sted på hverdage i tidsrummet 16.00-18.00
Efter tilmelding modtager du påmindelser og link til Zoom.
Obs: deltagelse i Muskelsvindfondens ALS-samtalegrupper kræver personligt medlemskab til Muskelsvindfonden. Det koster 200 kr. årligt. Er du ikke medlem, opret dig her

 

Hvad laver vi på møderne?
Størstedelen af mødet bruges på at udveksle erfaringer med de andre i gruppen. Mødet indledes med en runde,
hvor hvert enkelt medlem får taleretten. Sådan åbnes op for sparring og dialog fra resten af gruppen. Muskelsvindfondens ALS-medlemskonsulent faciliterer samtalerne.

Har du spørgsmål eller brug for at vide mere før du tilmelder dig kontakt: ALS-medlemskonsulent Heidi Hoelgård Sunesen på [email protected]

Læs mere om Muskelsvindfondens ALS-samtalegrupper her

 

Tilmelding til gruppens næste møde d. 8. januar 2026 herunder👇 

Tilmeld dig møde d. 08.01.26