Om begivenheden
1200 kr. pr. familie
Kl. 17.00
Kl. 13.00
Musholm Ferie - Sport - Konference
Deltag når Familienetværket Forældre med muskelsvind mødes på netværksweekend
Netværket er for familier med en eller flere forældre med muskelsvind.
Programmet for weekenden udarbejdes af kontaktpersonerne med input fra gruppen, og indeholder i år eventyr på Musholm, et bud på bedre velvære og et fortryllende besøg.
Invitation og program kan I se her Program Familienetværk forældre med muskelsvind 2025
Muskelsvindfondens frivillige muskelterkorps vil stå for et fedt børneprogram, så du kan deltage i de faglige oplæg og sparringen med de andre forældre uden børn.
Har du spørgsmål, eller er du i tvivl om gruppen er noget for dig, så kontakt medlemskonsulent Tine Højgaard Ambus på [email protected]
Tilmeld dig her
Vi mødes – vi samles
Siden starten af Muskelsvindfonden i 70`erne, har forældre haft brug for og lyst til at møde andre familier i lignende livssituation. Grundlæggende ikke at skulle forklare og finde forståelse, men møde ligesindede, der umiddelbart er på bølgelængde ifht. egne og børnenes muligheder og umuligheder. Grupperne der samles kan bero på alder, diagnoser og køn.
Denne gruppe adskiller sig fra andre forældregrupper i Muskelsvindfonden, ved at det er forældrene der har muskelsvind.
Ønsker I at være med i en forældregruppen, er I velkomne til at kontakte medlemsafdelingen.
Læs mere om vores fællesskaber herAndre arrangementer
-
19/09/2025 - 21/09/2025
Midtgruppen omfavner efteråret
-
10/10/2025 - 12/10/2025
Muskelqwindernes weekend
-
04/10/2025 - 04/10/2025
SMA: Temadag om velfærdsteknologi på DokkX i Aarhus
-
05/07/2026 - 11/07/2026
Aktiv Familieuge 2026